فهرست مطالب
مشاوره خرید رایگان

روف گاردن

برایه خرید ترموود با قیمت کارخانه با شماره 09128637139

روف گاردن

انسان معاصر نیاز به محیط های اضافه ای دارد تا در آن ها سهمی که از طبیعت از او دریغ شده است را باسازی کند. یکی از جذاب ترین المان های معماری مدرن را می توان طراحی روف گاردن دانست. روف گاردن چیست؟ دلایل اجرای روف گاردن بر روی سقف چیست؟ انواع روف گاردن کدامند؟ با طراحی روف گاردن بر روی سقف ساختمان ها و خانه های ویلایی در فضای شهری، قسمتی کوچک از فضای سبز طبیعت را به خانه می آورید. یکی از زیباترین محیط هایی که در آن ها می توانید به استراحت بپردازید و از آن لذت ببرید روف گاردن است.

 

تیم های طراحی دکوراسیون با استفاده از تازه ترین پارامتر ها و عناصر معماری در حال حاضر به طراحی زیبا ترین روف گاردن ها بر سقف ها می پردازند. در فضای شهری که سرشار از آپارتمان های بی روح و خیابان های کسل کننده است، وجود چنین محیطی دلگرم کننده است. روف گاردن را می توان یک سبک زندگی خاص دانست که معتقد است بر سقف خانه باید سبزینگی و زیبایی بنا نهاد. تکنولوژی نوینی که از مواد طبیعی برای زیبایی بخشیدن به محیط استفاده می کنند. متریال اصلی این سبک نیز چوب است. تا انتهای این مقاله با ما در فونیکس همراه باشید تا به صحبت راجب روف گاردن ها بپردازیم.

روف گاردن
روف گاردن

 

روف گاردن چیست؟

حتما تا به حال بام های سبز را در سطح شهر دیده اید. این بام ها با استفاده از متریالی که پایه و اساس آن گیاهان هستند طراحی شده است. سقف سبز یا روف گاردن بر سقف آپارتمان های بلند رواج بیشتری دارد. این محیط یا همان روف گاردن به نام بام باغ نیز شهرت دارد. بام باغ به معنای خلق یک فضای سبز و زیبا است که در محیطی خشک و خالی ایجاد شده است. اغلب کف بام را با استفاده از متریال چوب و یا موزائیک فرش می کنند. هم چنین برای کف بام از گیاهان و چمن مصنوعی هم استفاده می شود.

مهم ترین المان های روف گاردن را می توان آبنما، آلاچیق، گلدان ها و گیاهان سبز، مبلمان با متریال مناسب، سایبان و محصولات خاص و مناسب دانست. به وفور در این محیط ها از استخر هم استفاده شده است. در صورتی که مساحت این فضا مناسب باشد، از استخر های بسیار زیبا و بزرگ استفاده می کنند. روف گاردن در شب با استفاده از نورپردازی زیبا و دل انگیز تبدیل به فضایی شگفت انگیز برای استراحت می شود.

روف گاردن
روف گاردن

مهم ترین نکات برای طراحی روف گاردن

 1. یکی از نکات جذاب استفاده از گیاهان و متریال بومی در هر منطقه است. به این طریق می توان تطابق بیش تری در آن ایجاد نمود.
 2. در ادامه ی نکته اول استفاده از تولیدات هر منطقه مانند مبلمان و یا دیگر محصولات. این کار می تواند زیبایی بیش تری بیآفریند.
 3. استفاده از مواد و تولیدات بازیافتی هم یکی دیگر از اصول طراحی روف گاردن است.
 4. استفاده از پوشش دهی ضدآب برای غشای پشت بام هم یکی از موارد اصلی است.
 5. یکی از مهم ترین نکات حذف نمودن کود شیمیایی و انواع آفت کش در این میان است.
 6. برای استفاده از آب های اضافی که در سطح ریخته شده و استفاده ی دوباره از این آب برای آبیاری هم باید سیستم زهکشی را اجرا نمود.
 7. ایجاد فضایی کافی و مناسب برای نشستن، برای نمونه مبلمان و صندلی و میز یکی از ضروریات است.
 8. مهم ترین قانون ایجاد فضایی ایمن و زیبا است که امکان لذت بردن از گیاهان و نمای طراحی شده وجود داشته باشد.

4 مرحله در طراحی روف گاردن کدامند؟

 • مرحله نخست مشخص نمودن دقیق مساحت و میزان فضای قابل استفاده است.
 • مرحله ی دوم انجام کاور سرتاسری و عایق بندی محیط است. به این منظور که آب به سطوح پائینی نفوذ نکند.
 • سومین مرحله هم طراحی و اجرای یک سیستم زهکشی است.
 • پس از مرحله ی ایزولاسیون نوبت به لند اسکیپ می رسد.
 • مرحله ی بعد ایجاد فضای سبز است.
 • در مرحله ی چهارم المان های مناسب مانند آلاچیق، آبنما، باربیکیو و … بر روی بام اجرا می شوند.
روف گاردن
روف گاردن

کلاس بندی روف گاردن را بشناسید

 1. کلاس a، در این کلاس از روف گاردن برای کف بام از موزائیک و متریال سنگی استفاده می شد. هم چنین فضایی به عنوان مرکز در نظر گرفته می شود که با چمن طبیعی یا مصنوعی پوشانده می شود. یکی از گیاهان اصلی هم شمشاد در این سبک است. متریال چوبی برای طراحی محیط اغلب ترمووود است. هم چنین ایزولاسیون بسیار عالی و دقیق هم باید در آن اجرا گردد. المان های مورد استفاده در این کلاس هم آلاچیق و سایبان هستند. نور مخفی و نورپردازی زیبا برای شب هم در این کلاس استفاده می شود.
 2. کلاسb، سقف کلاس بی با استفاده از ترموود پوشانده می شود. مبلمان هم باید از جنس چوب و حصیر باشند. از گیاهانی چون سرخس و کاج هم در این سبک استفاده می شود. گلدان ها در این کلاس نقش مهمی دارند. نورپردازی هم در کنار آلاچیق اجرا می شود.
 3. کلاس C، کف بام در این کلاس خاص و جذاب چوب است. برای کف بام از ترموود به صورت پلکانی استفاده می شود. حتی باکس گلدان ها هم با استفاده از ترموود طراحی می شوند. این باکس ها با استفاده از گل ها وگیاهان طبیعی آراسته می شوند. نورپردازی سقفی هم در این کلاس استفاده می شود.
 4. کلاس D، در کلاس دی می توان تمامی عناصر کلاس قبل را مشاهده نمود. همان پوشش گیاهی و همان گیاهان دخیل هستند. در این پوشش از چراغ های مخفی و نورپزردازی مخفی استفاده می شود.
 5. کلاسE، پوشش بام در این کلاس از سنگ و موزائیک است. هم چنین پوشش مصنوعی در مرکز با استفاده از چمن مصنوعی تزئین می شود. نورپردازی با استفاده از چراغ مخفی انجام می شود. سایبان و آلاچیق هم در این میان وجود دارند.

مزایای طراحی روف گاردن

با استفاده از این روش در طراحی نمای بام خود می توانید علاوه بر کاهش مصرف انرژی و کنترل دما به وسیله ی گیاهان، هوای پاک را تجربه کنید. کاهش مصرف آب به کمک استفاده از آب باران هم در این میان فوق العاده مهم است. کاهش جذب حرارت برای آپارتمان هم یکی از نکات جذاب است. با استفاده از سیستم مهندسی روف گاردن از بام در برابر اشعه های نور هم محافظت می شود.

طراحی یک منظره ی مفرح و جذاب در قسمتی از خانه که به آن توجهی نداشته اید می تواند در جذب انرژی های مثبت تاثیرگذار باشد. این مکان محیطی آرام و دنج و خلوت برای استراحت خواهد بود. طی سال های گذشته این پدیده ی نو در ایران به شدت مورد استقبال قرار گرفته است. هم چنین جایگاه روف گاردن در جهان تثبیت شده در حال رشد است.

روف گاردن
روف گاردن

گیاهان مناسب برای روف گاردن

از بهترین گل ها می توان به رز، اطلسی و بگونیا اشاره نمود. هم چنین می توانید گیاهان ریحان، شاهی، تره، کلم، گوجه فرنگی و بادمجان هم در روف گاردن قرار دهید. استفاده از افرا و کاج می تواند فضای زیبایی ایجاد کند. درختان تاک و گل نیلوفر هم می توانند بسیار جذاب باشند.

اگر این مطلب رو دوست داشتید در شبکه های اجتماعی اشتراک گذاری کنید!
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در pinterest

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *