فهرست مطالب
مشاوره خرید رایگان

سنگ تراورتن

تراورتن

مزایا، معایب و ویژگی ها سنگ تراورتن چیست؟

سنگ های ساختمانی دارای تنوعی جذاب و با ویژگی های خاص هستند. تراورتن از گونه سنگ های رسوبی و نوعی سنگ طبیعی است. این سنگ در تنوعی زیبا از رنگ های مختلف و در ابعادی مناسب برای برش وجود دارد. این نوع سنگ به وفور در طبیعت موجود است و نوعی آهک قاره ای است. این سنگ از جنس کربنات کلسیم بوده و سنگ متخلخل محسوب می شود. سنگ تراورتن از سنگ های پرکاربرد در صنعت ساختمان است.

تراورتن از گونه سنگ های خارا است و با تنوع بسیار بالایی که طی چندساله گذشته ارائه شده است جایگاه مناسبی در دیزاین داخلی یافته. این سنگ در سال های نخستین که در بازار عرضه می شد نوعی سنگ لوکس و گران قیمت بود اما پس از افزایش میزان تقاضا و عرضه این سنگ در تنوعی عالی، به مرور تبدیل به سنگی به صرفه گشت. تراورتن سنگی بسیار بادوام و مناسب  برای محیط های با آب و هوای گرم است. این سنگ ساختمانی در کنار رودها و غار ها ته نشین می شود و در این مکان ها می توان تراورتن را یافت.

 

برای خرید و مشاوره با 09126761902 ، 02691302560 تماس بگیرید.

سنگ تراورتن
تراورتن

سنگ طبیعی تراورتن چیست؟

تراورتن در میان آهک و مرمر است که به مرور زمان در اطراف چشمه ها، رودها، غارها و زهکش ها ته نشین می شود. به ندرت ممکن است این سنگ در کنار رودخانه ها هم تشکیل شود. کاربرد های بسیاری برای سنگ تراورتن در صنعت ساختمان سازی و دیزاین داخلی وجود دارد. کانی های سازنده سنگ تراورتن را کلسیت و آراگونیت تشکیل می دهند.

تنوع رنگی تراورتن بسیار زیاد است و از رنگ های زرد، لیموییی، سفید، کرمی، قرمز و سفید با لکه های سیاه را شامل می شود. سنگ تراورتن متریالی مناسب برای ساخت سازه های ساختمانی و نمای ساختمان است. این سنگ بر اثر رسوب آب گرم ایجاد می شود و حفره های موجود در آن که بر زیبایی اش می افزایند بر اثر رسوب گاز ها ایجاد می شوند.

در حال حاضر این سنگ گزینه ای مناسب برای استفاده در دیوار پوش و کفپوش است. سطح تراورتن لیز و صیقلی نیست و برای محیط های مرطوب بهترین انتخاب است. هم چنین گزینه ای ایده آل برای به کاربردن در نماسازی داخلی است.

تراورتن، سنگی با بافت زیبا و مقاومت بالا

به دلیل خلل و فرجی که در اثر گاز های آب گرم بر روی تراورتن ایجاد شده است، تراورتن بافتی جذاب و منحصر دارد. معادت تراورتن در ایران بسیار هستند که در حال بهره وری و تولید ورق های تراورتن می باشند. ابعاد تراورتن بسیار مناسب است و به راحتی قابلیت برش دارد. با توجه به این که سطح سنگ تراورتن حتی در دمای بالا هم خنک می ماند، برای استفاده در کف استخر بسیار مناسب است. اما بافت خاص تراورتن سبب شده در محیط های متفاوت و برای محوطه سازی هایی با تم اصیل مورد استفاده قرار گیرد.

بافت این سنگ فضایی شبیه به آثار باستانی را ایجاد می کند. زیبایی فوق العاده بالای این سنگ بیش از هر چیزی مدیون رنگ های جذاب و سطح متخلخل آن است. این سنگ بیش از هر رنگی در رنگ های خاکستری، طلائی و قهوه ای به فروش می رسد. یکی از پارامترهای عالی در این سنگ را می توان مقاومت بی نظیر آن دانست. این سنگ در برابر عوامل محیطی و طبیعی بسیاری مقاومت دارد. از این سنگ در محیط های سرد هم می توان استفاده نمود.در این حالت باید  از ضخامت های بیشتر سنگ تراورتن بهره برد.

تراورتن
تراورتن

مزایای استفاده از سنگ تراورتن چیست؟

 • مقاومتی عالی در برابر اشعه نور خورشید دارد و برای نمای ساختمان مناسب است.
 • این سنگ دارای درز و شکاف بسیار کمی است.
 • نصب تراورتن بسیار سریع و راحت است.
 • مقاومت عالی در برابر حرارت دارد.
 • عایق صدا محسوب می شود.
 • مقاومتی عالی در برابر عوامل شیمیایی را دارا است.
 • تراورتن دارای ثبات در رنگ است و با گذشت زمان این رنگ تغییر نخواهد کرد.
 • تراورتن قابلیتی عالی در برش کاری و صیقل دادن دارد.
 • سنگی منعطف و زیباو
 • مقاوم در برابر انقباض و انبساط و عدم ترک خوردن با تغییرات ناگهانی در دما.
 • دارای تنوع رنگ عالی از تیره تا روشن.
 • معادن سرشار در سطح زمین و به ویژه در ایران دارد.
 • عمر طولانی و دوام و ماندگاری بسیار بالا.
 • نمای لوکس و جلوه ای بی نظیر.

معایب استفاده از سنگ تراورتن

نخست آن که به دلیل دارابوردن حفره ها در سطح، میزان آب بیشتری از سنگ های دیگر جذب می کند. انواع سنگ تراورتن با بافت یکدست و صاف کمیاب هستند. این نوع از سنگ های هزینه بالاتری دارند. تراورتن هم برای استفاده در کفپوش هایی با میزان آب و رطوبت بالا مناسب نیست. برای نمونه نمی توان از آن برای کف سرویس های بهداشتی و حمام استفاده نمود. در واقع تراورتن انواعی دارد که هر یک ویژگی های خاصی دارند. برخی برای محیط مرطوب مناسب هستند و برخی نیستند. باید بهترین نوع را برای هدفی که مدنظر دارید انتخاب کنید.

کاربرد های سنگ تراورتن چیست؟

 1. پوشش دیوار های اسخر و پوشش کف انواع استخر
 2. نمای ساختمان
 3. محوطه کاری حیاط و ساختمان
 4. دیوار پوش
 5. کفپوش
 6. پوشش راه پله و پاگرد
 7. مناسب برای اجرای نمای رومی و نمای کلاسیک به دلیل بافت خاص
 8. سنگ کنار پله
 9. قرنیز دیواری
 10. مناسب برای محیط های گرم یا محیط های سرد با بارندگی زیاد
 11. طراحی نمای داخلی و دیزاین محیط های داخلی
تراورتن
تراورتن

4 نوع سنگ تراورتن

 1. تراورتن هوند: این نوع سنگ دارای سطحی مات با ظاهری یکنواخت است که نور را بازتاب نمی کند.
 2. تراورتن صیقلی: دارای سطح زیبا، شیک، براق و لوکس است. این نوع تراورتن نور را بازتاب می کند.
 3. تراورتن براش: سنگ براش با استفاده از براش های مخصوص دارای بافت خاصی است. این سنگ حالت شیک و روستیک دارد.
 4. تراورتن تامبل: شبیه به براش است و ظاهری زیبا دارد. هم چنین تامبل ظاهری بسیار طبیعی تر دارد.

می توان پراستفاده ترین نوع تراورتن را به تفکیک رنگ، سنگ تراورتن سفید دانست. این نوع سنگ زیبایی و درخشندگی فوق العاده ای دارد. هم چنین از انواع تراورتن پر فروش و ارزان قیمت نیز محسوب می شود. رنگ های تراورتن بر اساس مواد معدنی و املاح موجود در آن تغییر می کنند. سنگ تراورتن هر چه به سوی رنگ های روشن می رود دارای املاح کم تری است. اما هر چه به سوی رنگ های تیره می رود املاح بیشتری در سنگ موجود هستند. همین نکته سبب شده سنگ تراورتن در انواع تیره دارای هزینه بیش تری باشد.

تراورتن
تراورتن
اگر این مطلب رو دوست داشتید در شبکه های اجتماعی اشتراک گذاری کنید!
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در pinterest

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *